Що таке фреймворк та яка його роль в сучасній веброзробці? - Зображення №1
01

Що таке фреймворк та
яка його роль в сучасній
веброзробці?

Зміст:
Як вам стаття?
Дякуємо за відгук!
5.0
Переглядів: 1911

В епоху запеклої конкуренції в онлайн-сегменті роль технологій стає вирішальною. Вірний вибір інструменту для вебпроєкту гарантує його безперебійну роботу, правильне масштабування в майбутньому та конкурентні переваги.


Для швидкої, але якісної розробки сьогодні використовують фреймворки. Створені в різний час та на різних мовах, вони завжди так чи інакше орієнтовані на конкретний тип сайту чи додатку. У цій статті ми пояснимо, що таке фреймворк, чим це відрізняється від розробки з нуля, і чому важливо підібрати правильне рішення для вебпроєкту.


Переваги для онлайн-бізнесу

Давайте подивимося з практичної сторони, яку цінність мають фреймворки у веброзробці.


✓ Економія: оптимізація бюджету, часу та людських ресурсів

Завдяки відкритому коду, готовим компонентам та інфраструктурі, фреймворки дозволяють створювати вебдодатки значно швидше, ніж звичайна розробка. Це скорочує години роботи, які більше не витрачаються на базові речі, а також пришвидшує вихід продукту на ринок.


✓ Якість: надійність, чистота коду та сучасні технології

Фреймворки структурують код, що спрощує його підтримку, оновлення та розвиток у відповідь до нових вимог ринку. В бібліотеках — найкращі приклади коду, які розробляє та тестує спільнота. Окрім того, він створюється з високими вимогами до якості та стандартизації.


✓ Продуктивність: швидкодія, безперебійність та відмінний UX

У фреймворках багато готових рішень та бібліотек для найрізноманітніших задач. Додайте нову функцію до сайту — не проблема. Тому розробники одразу можуть сфокусуватися на створенні унікального функціонала.


Популярні фреймворки оптимізовані для високої продуктивності сайту за рахунок спеціальних компонентів, вбудованих механізмів кешування та обробки даних через асинхронні операції. Вони вже містять системи управління помилками та підтримують автоматизоване тестування. Баги виявляються та виправляються на ранніх етапах розробки.


✓ Надійність: стабільність, кібербезпека та захист даних

Більшість фреймворків оснащені вбудованими механізмами захисту від кібератак та SQL-ін’єкцій, коли чужорідний код додають до коду сайту. Ці механізми безпеки постійно оновлюються, тому на крок попереду намірів кіберзлочинців.


Додатково стабільність такої розробки покращують регулярні оновлення фреймворків та активність в цьому питанні їх спільнот.


✓ Розвиток: масштабування, підтримка та вдосконалення

Всі фреймворки розраховані на інтеграцію з іншими сервісами та бізнес-додатками, завдяки чому вебрішення стають ще більш комплексними. Такі сайти легко розвивати надалі, збільшуючи на них навантаження. Завдяки стандартизації, код продукту буде зрозумілим і іншим спеціалістам, до яких можна буде звернутися з часом.


Процес роботи над самописним проєктом та створеним на фреймворку суттєво відрізняється. У другому випадку якщо сайт розроблено на базі відомого фреймворку, це означає, що його основний функціонал буде зрозумілим, а добре задокументовані частини коду допоможуть майже одразу перейти до вивчення бізнес-логіки, без тривалого вникнення в технічні моменти. З самописними сайтами ІТ-команді спершу доводиться розбиратися з кодом, нерідко переписувати його неефективні частини, а подекуди все. Тому розробка без фреймворків та бібліотек нерідко виявляється в результаті дорожчою і досить проблемною, особливо, коли розробники відмовляються від проєкту через погану якість самописного коду.


Що таке фреймворк?

Пропонуємо підглянути за лаштунки світу ІТ і побачити, що таке фреймворк і для чого він потрібен, а також яка є термінологія в роботі з ним. Це полегшить спілкування з ІТ-командами й додасть ясності в розумінні процесів в роботі з вашим проєктом.


Назва фреймворк походить з англійської “робочий каркас”, та означає структуровану основу для програмного забезпечення. Фреймворк — це простими словами набір інструментів для веброзробки. Це так схоже на інфраструктуру міста, яке теж є екосистемою взаємодіючих компонентів:

  • конфігурацію вебдодатку як “план міста”;
  • маршрутизацію як “дороги”;
  • принципи та підходи як “закони міста”;
  • служби виправлення помилок та багів як “комунальники”;
  • компоненти тип “будівель” як незалежні блоки коду, що з’єднуються у пакети;
  • систему управління залежностями як “енергетику”.

Анатомію сучасного фреймворку можна представити так:


Що таке фреймворк: простими словами та на простих прикладах

Фреймворки для розробника як інфраструктура міста. Вони надають картину майбутньої розробки, як різні частини будуть взаємодіяти та функціонувати разом, як будуть розподілені ресурси. Розвертаючи вебпроєкт на фреймворку, розробляючи архітектуру, програмісти одразу отримують готові інструменти:


Зі сторони фронтенду:

  • логічну структуру сайту;
  • компоненти користувальницького інтерфейсу: кнопки, таблиці, форми та інше;
  • візуальні ефекти для привабливої анімації;
  • засоби для створення адаптивних дизайнів;
  • механізми валідації форм, що перевіряють коректність введених даних;

Зі сторони бекенду:

  • маршрутизацію для визначення шляхів запитів;
  • шаблонізацію для створення динамічних HTML-сторінок сайту;
  • ORM (Eloquent), об'єктно-реляційний мапер — інтерфейс для роботи з базами даних, а також міграції та сидери для управління її структурою;
  • системи аутентифікації — готові рішення для логування та управління сесіями користувачів;
  • підтримку черг для асинхронних процесів (особливо продумано в Laravel);
  • інтерфейс для управління файлами на локальних і віддалених сховищах;
  • систему сповіщень для різних каналів, як електронна пошта, SMS, робочі месенджери тощо;
  • інструменти для написання та виконання тестів, що важливо для якісної розробки;
  • інструменти для створення API та інтеграцій з іншими вебресурсами. Наприклад, Laravel відомий потужним інструментарієм RESTful API.

І в такому “місті” теж є “жителі” — користувачі, які будуть насолоджуватися зовнішнім виглядом фронт-зони (UI) та злагодженістю комунікацій міста (UX). А над цим усім працює ІТ-команда: архітектори, бекенд та фронтенд розробники, UI/UX дизайнери та QA тестувальники, які випробують на міцність побудоване. Вони застосовують готову “інфраструктуру” у вигляді фреймворку, який би найбільше підійшов для конкретного вебпроєкта. Це відчутно економить час, адже не потрібно буде прописувати з нуля базові речі, а можна одразу зосередитися на важливих аспектах: бізнес-вимогах, впровадженню нових функцій та інтеграції з іншими системами.


Бібліотеки

За кожен з перерахованих вище пунктів, як маршрутизація чи робота з даними, відповідає своя бібліотека коду. Що це таке?


У свій час майстри коду помітили, що пишуть те саме для одних й тих самих задач, і вирішили створити готові комплекти. Тим більш, що сайти ставали з часом складнішими, а чим більше типів даних, функцій та серйозніша архітектура, тим критичнішою стає потреба в структурованому підході до розробки. Тим більш, коли над проєктом працює команда, а не одна людина.


Це теж був крок до модульності в розробці. Бібліотеки, не розпилюючись, відповідають лише за одну функцію: роботу з мережею, оптимізацію зображень, кешування даних та інше. Це називається “Принципом єдиної відповідальності”. Завдячуючи цьому код зрозумілий та легко підтримуваний, адже розділений на логічні модулі.


В кожному фреймворку — власні бібліотеки коду, зі своїм програмним інтерфейсом керування та механізмами підключення. Що добре, в них зібрані найкращі, перевірені рішення для типових задач, тому розробка починається одразу з чудового та оптимізованого за об’ємом коду.


Концепції

У свій час з’явилась концепція Model-View-Controller (MVC), що стала основою для багатьох фреймворків та зробила код ще більш організованим. Знайомство з нею теж допоможе вам зрозуміти, що таке фреймворк і чому у світі розробки його називають дивом:


Що таке концепція Model-View-Controller (MVC)

Так, вебдодаток за архітектурою MVC розділений на три компоненти: модель (дані), вигляд (інтерфейс) та контролер (логіка). Якщо розглянемо на прикладі додатка управління фінансами, то побачимо, що за допомогою бібліотек в ньому створені Models для зберігання даних у базі про транзакції, View шаблонізує HTML-сторінки, які продемонструють користувачам інформацію про транзакції на екрані гаджетів, а Controller керує всією логікою додатку. Все це ще більше організувало код та спростило роботу над ним.


Сьогодні фреймворки — це центральний інструмент для розробки вебрішень. Всі вони відрізняються за мовою програмування, призначенням, архітектурою та стороною реалізації Frontend чи Backend, і найбільш популярні мають великі спільноти, де вирішуються проблеми та діляться досвідом. Ті чи інші платформи підходять для певного типу сайту більше, або менше, адже багато чого залежить від складності продукту та термінів запуску на ринок.


Для яких задач підходять фреймворки?

Якщо підійти з технічної сторони, фреймворк — це простими словами вже готові шаблони коду, написанні на одній з мов програмування (рідше на декількох). Перші з них, призначені саме для вебдодатків, з’явилися у 2000-х: Ruby on Rails, Django (Python), Spring (Java), Symfony (PHP) та деякі інші. З розвитком JavaScript та Single-Page Applications концепції з’явились фреймворки для динамічних та інтерактивних вебінтерфейсів: AngularJS, Vue.js та React.js. Давайте розглянемо найпопулярніші з них.


PHP фреймворки: надійність та високопродуктивність

У PHP — багаторічна історія. Бібліотеки на цій мові вже мають вбудовані рішення для багатьох типових бізнес-задач, як обробка платежів, інтеграція з соціальними мережами та добре продумане керування користувачами. Вони майже не обмежені у виборі баз даних, як MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle та інших, що напряму впливає на швидкодію сайту та його можливість росту. Що теж важливо, завдяки надійності та історії, PHP-фреймворки мають найбільшу підтримку серед хостинг-провайдерів та спеціальні плани.


Найпопулярніші фреймворки на PHP для веброзробки це:

  • Laravel з його елегантною архітектурою — для найякісніших вебрішень. Він ввібрав в себе найкращі практики та стандарти програмування, а завдяки вбудованій функціональності на інструментах Artisan CLI та Blade Template Engine на 30% пришвидшує створення сайтів та до 40% знижує вартість розробки. Laravel вважається ідеальним для бізнесу та стартапів, оскільки надає все необхідне.
  • Symfony — для великих проєктів, які вимагають складної архітектури та інтеграції з багатьма сторонніми системами. Відомий своєю гнучкістю та модульністю, він має концепцію пакетів Bundles, що дає можливість розробникам використовувати не всі компоненти, а лише потрібні.
  • Yii2 означає "простий та еволюційний", і завдяки можливості модифікації ядра підходить для простих сайтів, де важлива максимальна швидкість. Він не такий сучасний, ніж Laravel та Symfony, але все ще має популярність.

Якщо порівнювати Laravel та Symfony, в багатьох випадках Laravel більш виграшний, особливо коли важлива швидкість розробки. Згадаємо також декілька менш поширених фреймворків на PHP:

  • CodeIgniter — для найлегших вебдодатків, з пріоритетом швидкодії та мінімалістичності конфігурації. Він має мале ядро, але легко інтегрується зі сторонніми бібліотеками.
  • CakePHP — для малих та середніх проєктів, які потрібно швидко випустити. Його основний принцип — “конвенція над конфігурацією”, що означає розумні налаштування за замовчуванням. Це схоже на туристичний пакет, де вже все продумано.
  • Zend для великих корпоративних додатків, розрахований на інтеграцію специфічних функцій.

Активно розвиваються на базі PHP також інші фреймворки, які теж надають нові можливості у веброзробці.


Найпопулярніші PHP фреймворки

JavaScript фреймворки: універсальність та динамічність

JavaScript вважається однією з найбільш підходящих мов для динамічних вебсторінок. Її гасло: “Зробити web інтерактивним”. JavaScript може працювати як на стороні браузера, причому без плагінів, так і на сервері, що забезпечує повну універсальність. Її популярні фреймворки:

  • Vue.js — це один з найпрогресивніших фреймворків. Він поєднав найуспішніші підходи React та Angular, і при цьому запропонував гнучкість та простий синтаксис. Підходить для проєктів будь-якої складності, від легких до великих та корпоративних.
  • React.js — інструмент для високопродуктивних додатків зі швидким та чуйним інтерфейсом. Його перевага в можливості створення складних UI та використання віртуального DOM, що дозволяє значно швидше оновлювати елементи сторінки без перезавантаження, ніж зі звичайним DOM.
  • React Native комфортний для створення простих додатків з привабливим, гармонійним дизайном. Особлива сила цього фреймворку — в ідентичності версій мобільних додатків для iOS і Android завдячуючи єдиному коду, що заощаджує час на розробку. Інтерфейс користувача виглядає однаково на кожній з цих платформ унаслідок нативним компонентам.
  • Angular відповідає всім потребам динамічних вебдодатків завдяки використанню двостороннього зв’язування даних та TypeScript, що забезпечує переваги статичної типізації та об'єктно-орієнтованого програмування, тобто менше ризик збоїв, швидший вихід на ринок та простіша подальша підтримка.
  • Svelte для простих, але продуктивних вебпроєктів. На ньому створюють додатки з мінімальним кодом за рахунок того, що основна дія відбувається під час компіляції, а не в браузері, тобто не зі сторони користувача.

Які JavaScript фреймворки кращі для веброзробки

Python фреймворки: гнучкість та функціональність

Python як мова програмування здобула популярність через своє гасло “Читабельність має значення”, яке оцінили розробники з усього світу. Його популярні фреймворки:

  • Djangoпотужний, з акцентом на чистий код. Його головний принцип "батарейки в комплекті", що означає включення всього необхідного для розробки та підтримки безпеки на вищому рівні. Єдиний мінус: нічого з цього функціоналу прибрати не можна.
  • Flask — мікрофреймворк з мінімальним набором інструментів, але великою гнучкістю. Мале легке ядро та можливості розширення через вільний вибір бібліотек.
  • FastAPI — для створення високонавантажених API. Він містить автоматичну генерацію документації та створює асинхронізацію викликів, тому на ньому будують комплексні бізнес-інструменти, які інтегруються з іншими сервісами, як система оплати.
  • Tornado — асинхронний фреймворк, який чудово підходить для стрімінгових сервісів. Він спеціалізується на великій кількості одночасних мережевих з’єднань.
  • Pyramid одночасно орієнтований і на гнучкість, і на модульність, працює з різними базами даних та має функцію підтримки транзакційного управління конфігурацією.
  • Bottle — мікрофреймворк для вебдодатків в одному файлі, де важливе мінімальне навантаження та легкість, інтегрується з іншими бібліотеками.

Топ фреймворків на Python і в чому їхні переваги

Java фреймворки: масштабованість та безпека

Java була створена з метою забезпечення переносимості коду між різними платформами та пристроями Java Virtual Machine, але була також оцінена за надійність, безпеку та можливості масштабування:

  • Spring — затребуваний для корпоративних додатків завдяки високому рівню безпеки. Має потужну архітектуру та власні фішки, що спрощує налаштування та розгортання, тобто запуск.
  • Struts також підходить для корпоративних вебдодатків, має вбудовані інструменти для валідації форм і інтегрується зі Spring.
  • JavaServer Faces (JSF) — для компонентно-орієнтованих інтерфейсів користувача, з набором візуальних елементів і спрямованістю на інтерактивність. Цікавий тим, що підтримує сторонні компоненти.
  • Vaadin підтримує компонентно-орієнтований підхід, але при цьому дозволяє розробляти UI на серверній частині, що підходить для складних інтерфейсів.

Для чого підходять Java фреймворки

Окремо відмітимо також фреймворки на мові Ruby з їх зручним синтаксисом, C# від Microsoft, Go з поєднанням простоти та продуктивності, Swift від Apple та TypeScript для великих проєктів. Кожен з них намагається надати найкращий у своєму класі готовий код та виважений підхід до внутрішньої логіки додатку.


Але тут хочемо застерегти вас. Ми радимо обирати популярний фреймворк, як Laravel, бо менш затребувані не завжди підтримуються іншими системами та іноді занадто специфічні. Нерідкі випадки, коли заради цікавості та нового досвіду підрядники пропонують розробку на ще маловідомому фреймворку, а з часом компанія-замовник стикається з серйозними проблемами щодо підтримки такого проєкту. Виявляється, що знатоків цієї технології мало, вона задорогі або працюють лише через компанії-посередники. Виникають проблеми з хостингом та масштабуванням, особливо, з недосконалою архітектуру проєкту. І, навпаки, коли для проєкту обирать перевірені PHP або JavaScript фреймворки, можна бути спокійними, що при розширенні не буде проблемою підключення нових функцій.


Саме тому наш фаворит — Laravel, який визнаний у світі як золотий стандарт веброзробки на PHP. А наша спеціалізація в різних галузях вже майже десять років допомагають нам надавати високоякісні рішення для компаній.


Сподіваємося, інформація, що таке фреймворк і для чого він потрібен, виявилась корисною і ви прийняли певне рішення. Ідеально підібрана технологія, в поєднанні з майстерністю ІТ-команди, забезпечить останні стандарти безпеки та вищий рівень продуктивності вебресурсу. Звертайтесь до нас, і ми створимо бездоганний інструмент для ваших бізнес-задач!

Наступна стаття Аутсорс та аутстаф: різниця та особливості
Попередня стаття Яку CMS вибрати для інтернет-магазину?
Давайте обговоримо ваш проєкт
Натискаючи кнопку "Відправити", ви погоджуєтеся з обробкою персональних даних. Детальніше
Блог
#0000

Читайте також інші статті в нашому блозі

Навіщо потрібна CRM-система: поняття, переваги, різновиди
22 Лют, 2024
CRM — це програмне забезпечення для автоматизації та керування взаємодією з клієнтами. Тут в електронному вигляді зберігаються всі дані про історію замовлень та продажів, про кожного клієнта та його уподобання, а також про попередні взаємодії бренду зі споживачем.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке фреймворк та яка його роль в сучасній веброзробці? - Зображення №5
Yii або Laravel: що краще для вашого проєкту?
02 Січ, 2024
Завдяки технологічному розвитку, писати на PHP код з нуля тепер не обов'язково: існує безліч фреймворків — готових моделей, «шаблонів» для програмних платформ, серед яких найпопулярнішими стали Yii2 і Laravel. У чому їхня відмінність і який із фреймворків для створення продукту обрати? Розповідаємо та порівнюємо структури в цьому матеріалі.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке фреймворк та яка його роль в сучасній веброзробці? - Зображення №6
Що таке PWA: детальна інструкція зі зразками коду
26 Лют, 2024
PWA, або Progressive Web Apps, — це вебдодатки, які поєднали в собі все найкраще з вебсайтів і мобільних додатків. Схожі на нативні за своїм функціоналом, вони працюють на будь-якому пристрої, де є веббраузери.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке Single Page Application?
06 Бер, 2024
Останнім десятиліттям з'явилася величезна кількість вебдодатків на будь-який смак. Всі вони об'єднані фокусом на легкій, навіть витонченій взаємодії з користувачем: швидке завантаження, максимально інтуїтивний інтерфейс і безшовна взаємодія.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
 
Контакти
#0000

Готові розпочати? Зв'яжіться з нами!

Телефон:
+38 (096) 880 99 00
Адреса:

Україна, Житомир
вул. Вітрука 9в

Графік:

Пн – Пт 9.00 – 19.00

Телефон:
+48 570 337 815
Адреса:

Poland, Warsaw, 00-842
Łucka street 15/204

Графік:

Пн – Пт 9.00 – 19.00

 
 
Зв'яжіться з нами
#0000

Залишилися запитання?

Будь ласка, заповніть форму нижче і наші спеціалісти зв'яжуться з вами якнайшвидше!
Натискаючи кнопку "Відправити", ви погоджуєтеся з обробкою персональних даних. Детальніше.