Що таке SaaS сервіс та коли він потрібен? - Зображення №1
01

Що таке SaaS сервіс та коли він потрібен?

Зміст:
Як вам стаття?
Дякуємо за відгук!
5.0
Переглядів: 100

Сучасні програмні SaaS-рішення надають клієнтам можливість керувати бізнесом з будь-якого місця, без технічних ресурсів та з низькою початковою вартістю. За короткий час стартапи можуть почати працювати з клієнтами, нарощувати їх базу та отримувати дохід, лише частково витрачаючи його на щомісячну ліцензію програми.


Звучить непогано, але хмарні рішення мають чималі обмеження та вагомі недоліки. Чому так відбувається та для яких бізнес-задач SaaS підійде найбільше? Давайте розбиратися.


Що таке SaaS сервіс?

Software as a Service — це популярна бізнес-модель надання програмного забезпечення, вебдодатків чи мобільних застосунків, якщо дослівно “цифрове програмне забезпечення як послуга”. Це певний етап розвитку технологій, адже колись ми купували софт на дисках та встановлювали його на свій ПК, з часом Install файл почали скачувати з Інтернету. По суті, так компанія-розробник роздає копії своєї програми, які надалі адмініструють вручну на різних пристроях. Готові SaaS-рішення ні скачувати, ні встановлювати не потрібно — програмне забезпечення буде працювати з “хмари”, тобто зі стороннього серверу. Щоб запустити програму, достатньо буде відкрити посилання з браузера.


Отже, що таке SaaS простими словами? Постачальник послуг розробляє програму, розміщує її в хмарі й робить її доступною для своїх користувачів через Інтернет. Один з прикладів — Shopify, платформа для створення та управління інтернет-магазинами без встановлення програми.


Першою створила хмарне програмне забезпечення відома компанія Salesforce в 1999 році, і це була CRM, яка популярна досі. Клієнти використували цей продукт прямо з браузера, без встановлення на комп’ютер, що було революційно гнучко і просто. А найвідоміші постачальники SaaS, з продуктами яких ми стикаємося щодня — це Google і Microsoft, які одночасно і створюють програми, і надають для них хмарні послуги.


Зазвичай концепція SaaS виглядає так: ви заповнюєте форму, вказуючи назву вашої компанії та контактну інформацію, після чого здійснюєте оплату підписки. В результаті для вас генерується унікальна URL-адреса, що забезпечує доступ до персоналізованого програмного рішення, адаптованого під ваші потреби. Цей процес є швидким та зручним для багатьох типів бізнесу.


Сьогодні SaaS-платформи стають все більш популярними та використовуються для багатьох сфер:


Типи SaaS-рішень

У SaaS програм відбувається безперебійна синхронізація, оскільки за лаштунками код програми постійно підтримується та покращується професійною командою розробників. У світі онлайн бізнесу ви також зустрінетесь з такими сервісами, як:

  • HubSpot та Zoho для управління клієнтами;
  • GitHub та GitLab для розробників програмного забезпечення;
  • Jira та Trello для управління проєктами;
  • Canva та інші інструменти графічного дизайну;
  • Wix та Squarespace для створення сайтів, та інші.

Тенденція зрозуміла: чим швидшим стає Інтернет, тим більше рішень працюють хмарно, як послуга, без навантаження на пристрій користувача.


Чим привабливі хмарні програмні рішення?

Software as a Service — це рішення, яке має легку ініціалізацію (запуск) та деініціалізацію (відключення) з центрального місця, тобто не потребує ні конкретних технічних характеристики обладнання клієнта, ні інших потужностей, окрім стабільного інтернет-з’єднання. Це забезпечує швидке розгортання сервісу і простоту користування ним, з мінімум технічних зусиль. Код такої програми лишається у власності постачальника, який має забезпечити регулярні оновлення та підтримку, а клієнти за це оплачують щомісячну підписку. Нерідко частина послуг надається безкоштовно, але цінні можливості передбачені для преміум-покупців.


Економія

В будь-якому разі для компані-клієнтів SaaS-платформа певною мірою означає економію, тому що встановлення апаратного забезпечення для роботи програми не потрібно. Тобто можна забути про оплату серверу та його обслуговування, як резервне копіювання та витрати на підтримку системи. Як і не потрібен власний ІТ-відділ — достатньо декількох підрядників, які шляхом ітерацій, тобто поступово і в чітких межах, будуть покращувати продукт.


Глобальний доступ

Компанії, що використовують SaaS, можуть легко надавати послуги та доступ до своїх сервісів по всьому світу через інтернет. Немає потреби в локальних серверах чи дата-центрах у різних регіонах, оскільки вся інфраструктура керується централізовано постачальником сервісу. Співробітники й клієнти отримують доступ до програм через браузер з будь-якого місця, незалежно від географії, що спрощує дистанційну роботу.


Гнучкість інтеграцій

У SaaS-рішень зазвичай вбудована можливість інтеграцій з іншими сервісами та інструментами, що необхідно для наявних процесів бізнесу. Але часто з обмеженнями, тому радимо вивчити їх до того, як визначитеся з платформою. Якщо йдеться про індивідуальне SaaS-рішення, розроблене для конкретної компанії, таких обмежень немає.


Автоматичні оновлення

Користувачі SaaS мають доступ до нових функцій і виправлень без необхідності ручного оновлення або адміністрування. Це зменшує час простою і виключає помилки, пов'язані зі старими версіями, що забезпечує безперервну роботу.


Архітектура з підтримкою кількох клієнтів працює ефективніше, оскільки оновлення робляться для всіх одразу, з урахуванням відгуків великої кількості користувачів. Усі працюють з однією версією продукту, що спрощує взаємодію між командами, оскільки у всіх ідентичне програмне середовище.


В чому недоліки SaaS?

Як будь-які моделі надання програмних послуг, SaaS мають свої недоліки та вразливості.


Можливості кастомізації

SaaS-платформи мають основні функції, і пропонують невеликі можливості кастомізації зі сторони клієнтів. Це недолік, оскільки найчастіше підібрати ідеальне рішення для конкретних бізнес-процесів — це ще той квест. Про самі обмеження послуг сервісу пишеться в угодах, де зазвичай згадуються ліміти користувачів, ресурсів та таких послуг, як інтеграція. Якщо ви перевищуєте встановлені ліміти, наприклад, за кількістю клієнтів або обсягом пам'яті, щомісячна оплата може стати значно вищою.


Швидкість завантаження

На швидкодію SaaS-послуг часто негативно впливають їх надлишковість. Вони перевантажені функціями «на всі випадки життя», для максимального охоплення послуг, як, наприклад, у хмарних послугах для електронної комерції, про що докладніше тут. Видалити зайві з них неможливо, як і провести оптимізацію запитів та коду, оскільки у клієнтів немає до нього доступу в сервісі.


SEO-контроль: повний чи обмежений?

Провайдери SaaS-рішень надають клієнтам тільки базові можливості для SEO-оптимізації. Це доступ до редагування метатегів, налаштування URL-адрес, заголовків сторінок та інтеграції з деякими сервісами. Ширші можливості технічного налаштування SEO вже перебувають на рівні дорожчих підписок або недоступні від початку.


Масштабування

Хмарні SaaS-сервіси обмежені з погляду потрібних функцій для конкретних бізнес-цілей. Також замовники залежать від можливостей і готовності провайдера надавати додаткові ресурси, і, якщо такі є, їх надають за значно дорожчою ціною. Вся річ у тому, що хмарні сервіси працюють за моделлю "багато орендарів" (multi-tenancy), де послуги однієї інфраструктури спільно використовуються багатьма клієнтами. Головна мета цього — знизити витрати та спростити управління для провайдера, але це також призводить до серйозних обмежень. І це головна відмінність від індивідуального рішення, розробленого під конкретну компанію.


Технічна підтримка

Варто зважати також на те, що технічна підтримка SaaS-сервісу може реагувати на запити досить довго, та подекуди бути неефективною, тоді як технічна підтримка власного сервера працює лише з вами.


Питання безпеки

Технічну складову програмного рішення окремої компанії кіберзлочинці не так ретельно вивчають, як відомий сервіс, оскільки це складно. Звісно, розробка персонального рішення займає час і ресурси, але за відсутності щомісячних платежів у довгостроковій перспективі виявляється вигіднішою також в плані безпеки.


Щоб вирішити проблему витоку даних, для SaaS сьогодні застосовують підхід нульової довіри. Це система безпеки, в якій за замовчуванням “не можна довіряти нікому” та відбувається постійна перевірка ідентичності й контроль доступу. Організаціям, які використовують хмарні програмні послуги, доводиться тепер підходити до таких питань проактивно, бо кіберзлочинці стають винахідливими.


Свою лепту вніс штучний інтелект, який згідно з даними MIT Technology Review, 76% підприємств використовують в SaaS-сервісах. Конфіденційна інформація потрапляє в навчальні дані GenAI, й іноді відбувається ненавмисний витік даних.


Час від часу SaaS-компанії повідомляють про зіткнення з критичними вразливими місцями безпеки, про доступ хакерів до особистих записів та конфіденційних даних. Все це знижує довіру до послуг, коли мова про критичні бізнес-функції. Тому з різних причин їх клієнти й донині мають проблеми з рівнем безпеки, коли необхідна часта інвентаризація екосистеми — перевірка всього, що використовується в хмарі, і ретельніший підхід до рівнів доступу. В крайніх випадках, коли мова йде про великі організації, їм доводиться проводити глибоку поведінкову аналітику, щоб виявити аномалії. Разом з надійними методами шифрування, організаціям вдається знизити ризик несанкціонованого доступу.


Індивідуальна розробка SaaS-рішень

Альтернатива для SaaS сервісу — програмне забезпечення, розроблене для окремої компанії та встановлене на сервері з правом повного доступу. Індивідуальна розробка надає можливість абсолютного контролю над даними та повного налаштування, як дизайну, так і функціональності. Що найголовніше, власний продукт легко масштабувати та адаптувати під конкретні бізнес-потреби, без жодних технічних обмежень.


В кастомній розробці ви зможете підключити будь-які API-інтеграції, оптимізувати швидкість, покращувати інфраструктуру сервера, та бути впевненими, що ваші дані конфіденційно зберігаються в вашій базі дані та шлях до них невідомий кіберзлочинцям.


У цифровому світі компанії обирають ті послуги, які адаптивні для їхнього бізнесу в той момент. Якщо потрібен швидкий запуск, готові функції та мінімум технічних зусиль, стандартні SaaS-платформи стануть у пригоді. Якщо онлайн бізнес планує розвивати особисті відносини зі своїми клієнтами через власний, відточений продукт, більше підійде кастомна розробка, а в багатьох ситуаціях без неї не обійтися.


Будемо раді, якщо інформація, що таке SaaS простими словами, була для вас корисною. Ми пропонуємо розробку як унікальних вебрішень, так і SaaS-сервісів, щоб ви могли оптимізувати процеси та інтегрувати технології, які відповідають потребам вашого бізнесу. Впроваджуючи наші рішення, ви зможете зосередитися на стратегічних цілях, залишивши технологічні питання нам. Замовляйте дзвінок вже сьогодні, щоб обговорити, як ми можемо допомогти вашому бізнесу досягти нових висот!

Попередня стаття Розробка CRM-системи
на замовлення: вартість
та терміни
Давайте обговоримо ваш проєкт
Натискаючи кнопку "Відправити", ви погоджуєтеся з обробкою персональних даних. Детальніше
Блог
#0000

Читайте також інші статті в нашому блозі

Yii або Laravel: що краще для вашого проєкту?
02 Січ, 2024
Завдяки технологічному розвитку, писати на PHP код з нуля тепер не обов'язково: існує безліч фреймворків — готових моделей, «шаблонів» для програмних платформ, серед яких найпопулярнішими стали Yii2 і Laravel. У чому їхня відмінність і який із фреймворків для створення продукту обрати? Розповідаємо та порівнюємо структури в цьому матеріалі.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке SaaS сервіс та коли він потрібен? - Зображення №5
Навіщо потрібна CRM-система: поняття, переваги, різновиди
22 Лют, 2024
CRM — це програмне забезпечення для автоматизації та керування взаємодією з клієнтами. Тут в електронному вигляді зберігаються всі дані про історію замовлень та продажів, про кожного клієнта та його уподобання, а також про попередні взаємодії бренду зі споживачем.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке SaaS сервіс та коли він потрібен? - Зображення №6
Що таке PWA: детальна інструкція зі зразками коду
26 Лют, 2024
PWA, або Progressive Web Apps, — це вебдодатки, які поєднали в собі все найкраще з вебсайтів і мобільних додатків. Схожі на нативні за своїм функціоналом, вони працюють на будь-якому пристрої, де є веббраузери.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
Що таке Single Page Application?
06 Бер, 2024
Останнім десятиліттям з'явилася величезна кількість вебдодатків на будь-який смак. Всі вони об'єднані фокусом на легкій, навіть витонченій взаємодії з користувачем: швидке завантаження, максимально інтуїтивний інтерфейс і безшовна взаємодія.
ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ
 
Контакти
#0000

Готові розпочати? Зв'яжіться з нами!

Телефон:
+38 (096) 880 99 00
Адреса:

Україна, Житомир
вул. Вітрука 9в

Графік:

Пн – Пт 9.00 – 19.00

Телефон:
+48 570 337 815
Адреса:

Poland, Warsaw, 00-842
Łucka street 15/204

Графік:

Пн – Пт 9.00 – 19.00

 
 
Зв'яжіться з нами
#0000

Залишилися запитання?

Будь ласка, заповніть форму нижче і наші спеціалісти зв'яжуться з вами якнайшвидше!
Натискаючи кнопку "Відправити", ви погоджуєтеся з обробкою персональних даних. Детальніше.